Sporcu Yaralanmaları

Sporcu yaralanması ağır egzersizlerde ve rekabetçi sporlarda sağlık için yapılan orta dereceli egzersizlere oranla çok daha yaygındır.

Birçok sporcu yaralanması aynı hissetirir, ancak aralarında önemli farklılıklar vardır. İşte bazı yaygın sorunlar:

Burkulma: Bir kemiği diğerine bağlayan fibröz bağ dokular olan bağların yaralanmaları. Birinci derece burkulmalarda, bağ gerilir; ikinci derece burkulmalarda, bazı lifler yırtılır; üçüncü derece burkulmalarda, liflerin çoğu veya tamamı yırtılır. Genel olarak, birinci derece burkulmalar sadece ağrı ve şişlik üretir, ikinci derece yaralanmalara genellikle kanama nedeniyle zayıflık ve mavimsi renk değişikliği eşlik eder ve üçüncü derece burkulmalar şiddetli halsizlik ve azalmış hareketlilik üretir.

Zorlanma: Kas veya tendon yaralanmaları, tendonlar kasları kemiklere bağlayan lifli dokulardır. Yaygın olarak kas çekme olarak bilinen zorlanmalar ayrıca birinci, ikinci ve üçüncü derece çeşitlerde gelir. Burkulmalar gibi, zorlanma da genellikle liflerin gerilmesi veya yırtılması için bir tendon veya kas üzerine aşırı kuvvet uygulayan yanlış haraket veya düşme nedeniyle oluşur.

Tendinit: Çoğu zaman aşırı veya zayıf vücut mekaniğinin neden olduğu bir tendon iltihabı. Ağrı ana semptomdur, ancak sıcaklık, şişme ve kızarıklık oluşabilir. Ağrı tipik olarak egzersiz başlangıcında en şiddetlidir; egzersiz sırasında hızlanır, ancak daha sonra azalır.

Fasiit: Birçok kas ve tendonu kapsayan fibröz doku tabakasının iltihaplanması. Genellikle aşırı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Yaygın bir örnek plantar fasiit, ayak tabanının iltihaplanmasıdır, bu da birçok yürüyüşçüyü ve koşucuyu rahatsız eder.

Bursit: Kemik üzerini kaplayan yumuşak dokuların (bursa) içerisinde sıvılar oluşur ve bunlar kese halini alır. Bu durum bursit hastalığının oluşması halidir. En çok görüldüğü yerler; dirsekler, omuzlar ve kalça kemikleridir.

Artrit ve sinovit: Bir eklem (artrit) veya onu çevreleyen zarın (sinovit) iltihabı. Bursit gibi eklem iltihabı da genellikle egzersizle tetiklenmeden ortaya çıkar, ancak her iki sorun da aşırı kullanım veya travmadan kaynaklanabilir. Ağrı ve şişlik (örneğin dizdeki su) yaygın belirtilerdir.

Çıkık: Çoğu zaman çok acı verici ve sakatlayıcı bir durumdur, kemikler eklemde uygun hizalanmalarından çıktığında çıkıklar meydana gelir. Bir deformite sıklıkla görülür ve eklem düzgün bir şekilde hareket edemez. Her ne kadar bazı sporcular çıkıkları yeniden hizalamaya (azaltmaya) çalışsalar da, bir doktor veya deneyimli bir eğitmen veya terapist tarafından yapılmalıdır.

Kırıklar: Kemiğin devamlılığında ve bütünlüğünde bir bozulma. Kırık ayak parmakları ve stres (saç çizgisi) kırıkları dışında, neredeyse tüm kırıklar tıbbi tedavi gerektirir.

Kontüzyonlar:Doğrudan travmanın neden olduğu dokularda kanama – “siyah ve mavi”.

Kas krampları ve spazmları: Çok ağrılı olabilen sürekli kas kasılmaları (“charley at”).

Sporcu Yaralanmaları
Sporcu Yaralanmaları

Randevu için aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz.

İletişim Bilgileriniz


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz

Rahatsızlığınız ile ilgili bilgi vermenizi rica ederiz