Kırık ve Çıkık Tedavisi

Kırık ve Çıkık Tedavisi

Kırık ve çıkık en sık rastlanan ortepedik rahataızlıklardır.Kemikğiniz kırıldığında veya yerinden çıktığında, hemen bir doktora görünmelisiniz. Acil tedavi olmadan, kırık veya çıkığınız düzgün bir şekilde iyileşmeyebilir. Bu, gelecekte daha ciddi kırıklar veya çıkıklar için sizi riske sokar.

Çıkık Nedir?

Eklemi oluşturan kemiklerden birinin yerinden ayrılmasıdır. Genellikle bir darbe, düşme veya başka bir travmadan kaynaklanan ani bir etkiden kaynaklanır. Vücudunuzdaki hemen hemen tüm eklemleri yerinden çıkarabilir; ayak bilekleriniz, dizleriniz, omuzlarınız, kalçalarınız, dirsekleriniz veya çeneniz. Parmağınızı ve ayak eklemlerinizi bile yerinden çıkarabilir.

Kırık Nedir ?

Kemiğe dayanabileceğinden daha fazla baskı uygulandığında, kemik ayrılabilir veya kırılabilir. Düşme, travma, kaza, doğrudan darbe veya tekrarlayan stres ve ayrıca kemikleri zayıflatan çok sayıda tıbbi durumdan kaynaklanabilir.

Çıkık ve Kırılma Belirtileri
Gözle görülebilir biçim bozukluğu
Şişme, morarma veya kanama
Şiddetli ağrı
Uyuşma ve karıncalanma
Kemik çıkıntısı olan kırık cilt
Hareket kaybı

Kırık ve Çıkık Tedavisi

Kırık veya çıkık bir kemiğin hareket ettirilmesi daha fazla hasara neden olabilir, bu nedenle en kısa zamanda bir travma uzmanı tarafından tedavi edilmelidir.

Çıkık Tedavisi :

Çıkık tedavisi, hangi eklemin çıkığına ve yaralanmanın ciddiyetine bağlıdır.

Yerine Oturtma: Doktorunuz kemikleri uygun yerlerine geri döndürür.

Dinlenme: Eklem tekrar yerine oturduğunda, onu korumanız ve hareketsiz tutmanız gerekebilir. Bir askı veya atel kullanmak bölgenin tam olarak iyileşmesine yardımcı olabilir.

Rehabilitasyon: Fizik tedavi egzersizleri, eklem çevresindeki kasları ve bağları güçlendirerek onu desteklemeye yardımcı olur.

Cerrahi: Doktorunuz aşağıdaki durumlarda ameliyat önerebilir:

  • Çıkık kemikleri yerine oturtmak mümkün olmazsa.
  • Çıkık, kan damarlarına veya sinirlere zarar vermişse.

Düzgün bir şekilde yeniden konumlandırıldığında, eklem birkaç hafta içinde genellikle normal olarak tekrar çalışacaktır.

Kırık Tedavisi :

Bir kemik, herhangi bir şekilde (çapraz, uzunlamasına, birden fazla parça halinde) tamamen veya kısmen kırılabilir.

Kırık Çeşitleri

Bir kırığın şiddeti genellikle kırılmaya neden olan kuvvete bağlıdır. Kemiğin kırılma noktası çok az aşılmışsa, kemik kırılmak yerine çatlayabilir. Bir otomobil kazasında veya ateşli silahta olduğu gibi kuvvet aşırı ise, kemik parçalanabilir.

Kırık kemik parçaları deriden dışarıya çıkacak şekilde kırılırsa, bu kırığa “açık” kırık denir. Bu tip bir kırık özellikle ciddidir hem yarada hem de kemikte enfeksiyon meydana gelebilir.

Yaygın kırık türleri şunları içerir:

Kararlı kırık: Kemiklerin kırık uçları aynı hizadadır ve zar zor yerinden çıkmıştır.

Açık kırık : Kırık kemik parçaları deriden dışarıya çıkacak şekilde kırılırsa

Enine kırık : Bu tip bir kırık yatay bir kırık çizgisine sahiptir.

Eğik kırık : Bu tip bir kırık açılı bir desene sahiptir.

Parçalı kırık: Bu tip kırıklarda, kemik üç veya daha fazla parçaya ayrılır.

Kırıkların en yaygın nedenleri:

Travma : Düşme, motorlu taşıt kazası veya futbol maçı sırasında mücadele, kırıklara neden olabilir.

Osteoporoz : Kireçlenme kemikleri zayıflatır ve kırılma olasılığını artırır.

Zorlama : Tekrarlayan hareket kasları yorup kemiğe daha fazla kuvvet uygulayabilir. Bu stres kırıklarına neden olabilir. Stres kırıkları sporcularda daha yaygındır.

Uygulanan tedavi Yöntemleri :

Alçı : En yaygın kırık tedavisi tipidir, çünkü kırık kemiklerin çoğu yeniden konumlandırıldıktan sonra başarıyla iyileşebilir ve kırık uçları iyileşirken uygun pozisyonda tutmak için alçı uygulanır.

Harici Fiksasyon : Bu tip operasyonda, metal pimler veya vidalar kırık bölgesinin üstündeki ve altındaki kırık kemiğe yerleştirilir. Pimler veya vidalar derinin dışındaki metal bir çubuğa bağlanır. Bu cihaz, kemikleri iyileşirken uygun pozisyonda tutan stabilize edici bir çerçevedir.

Açık Ameliyat : Bu işlem sırasında, kemik fragmanları ilk önce normal hizalarında yeniden konumlandırılır (indirgenir) ve daha sonra özel vidalarla veya kemiğin dış yüzeyine metal plakalar takılarak tutulur. Fragmanlar ayrıca kemiğin ortasındaki kemik iliği boşluğundan çubuklar sokularak bir arada tutulabilir.


Randevu için aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz.

İletişim Bilgileriniz


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz

Rahatsızlığınız ile ilgili bilgi vermenizi rica ederiz