Kalça Protezi

Kalça protezi ameliyatı nedir?

Kalça protezi (total kalça artroplastisi), aşınmış veya hasar görmüş bir kalça ekleminin yerini alan cerrahidir. Cerrah eski eklem yerine yapay bir eklem (protez) kullanır. Bu ameliyat kalça kırılmasından sonra veya artrit nedeniyle şiddetli ağrı için bir seçenek olabilir.

Kalça protezi ameliyatının amacı, kalça ekleminin hasar görmüş kısımlarını değiştirmektir. Ayrıca, diğer tedaviler tarafından kontrol edilemeyen kalça ağrısının hafifletilmesine yardımcı olur.

Kalça protezi ameliyatına neden ihtiyacım olabilir?

Kalça protezi ameliyatı kalçada ağrı ve sakatlık tedavisidir. Osteoartrit kalça protezi ameliyatı için en yaygın nedendir.

Osteoartrit kalçada eklem kıkırdak kaybına neden olur. Kıkırdak ve kemiklerdeki hasar hareketi sınırlar ve ağrıya neden olabilir. Dejeneratif eklem hastalığından şiddetli acı çeken kişiler, kalçada bükülmeyi içeren normal aktiviteler yapamayabilir. Bu etkinlikler arasında yürüyüş ve oturma yer almaktadır.

Romatoid artrit ve kalça hasarından kaynaklanan artrit gibi diğer artrit türleri de kalça eklemine zarar verebilir.

Bazı kalça kırıklarını tedavi etmek için kalça protezi de kullanılabilir. Bir kırık genellikle düşmeden kaynaklanan bir yaralanmadır. Kırıktan kaynaklanan ağrı şiddetlidir. Yürümek veya bacağınızı hareket ettirmek ağrıya neden olur.

Diğer tıbbi tedaviler artrit ağrınızı kontrol etmezse, sağlık uzmanınız kalça protezi önerebilir.
Kalça Protezi

Ameliyat Sonrası :

Kalça protezi ameliyatı sonrasında hastaların büyük bir kısmında kalça ağrıları tamamen geçer. Yürüme, merdiven inip çıkma gibi günlük yaşam aktivitelerinde belirgin iyileşme sağlanır.

Protez sonrası koşma sıçrama gibi ağır işler yapılması uygun değildir.Aşırı hareketler kalça ekleminin yerinden çıkmasına ve tekrarlayan ameliyatlara sebep olabilir.

Ameliyattan altı hafta sonra yüzme,egzersiz bisikleti kullanma ve yürüyüş gibi sporlar yapılabilir. Mücadele gerektiren ağır sporlar uygun değildir.

Randevu için aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz.

İletişim Bilgileriniz


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz

Rahatsızlığınız ile ilgili bilgi vermenizi rica ederiz