Kalça Protezi Nedir?

Kalça eklemi, vücut ağırlığının büyük bir bölümünü taşıması ve geniş hareket kabiliyeti (oturma, yürüme, kalkma, eğilme) sağlaması nedeni ile insan vücudu için büyük önem taşır. Bu eklemin çeşitli nedenlerden dolayı hasar görmesi sonucu, hastanın günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılık, ağrı ve yaşam kalitesinde azalma gözlemlenir.

Total kalça protezi (kalça artroplastisi); koksartroz (= kalça eklemi kireçlenmesi) veya yaralanma gibi nedenlerle hasar görmüş eklemin tedavisinde, hasarlı eklemin kişiye özel hazırlanan yapay eklemle (protez) değiştirilmesi tekniğine dayanan cerrahi yöntemdir. Sıklıkla kalça kireçlenmesinin neden olduğu ağrı ve hareket kısıtlılığını gidermek için yapılır.
Kalça protezi ameliyatı; gereken şartlar oluşmuşsa ve başka bir tedavi seçeneği (ör: ameliyat dışı tedaviler, kalça koruyucu cerrahi tedaviler) kalmamış ise 16’dan 95 yaşına kadarki yaş aralığında güvenle yapılabilir. Total kalça protezinde başarı oranı % 95-99 aralığındadır. Kalça protezinin dayanıklılık süresi 25-35 yılı bulmaktadır.

Kalça Protezi Nedir

Kalça ağrınıza cerrahi dışı yöntemler etki etmiyorsa ve günlük hayattaki aktiviteleriniz belirgin şekilde kısıtlandıysa, kalça protezi ameliyatı (kalça artroplastisi) sizin için bir seçenek olabilir.