Kalça Protezi Ameliyatı Öncesi

Fizik Muayene

Kalça protezi ameliyatı öncesinde hastanın şikayetlerini ve genel sağlık durumunu öğrenmek için tıbbi hikâye alınır. Kalçanın eklem hareket açıklığı ve çevresindeki kasların gücü değerlendirilir. Ağrı şiddeti ve günlük hayatı ne kadar etkilediği ile ilgili bilgi alınır. Bacak uzunlukları, yürüyüş şekli, yardımcı cihaz kullanımı değerlendirilir. Fizik muayenenin yanı sıra MRI, tomografi, röntgen gibi radyolojik tetkikler istenir ve incelenir.

ANESTEZİ HAZIRLIĞI

Kan ve idrar tahlilleri, EKG (elektrokardiyogram) ve akciğer filmleri incelenerek hastanın genel durumu değerlendirilir. Kullanılan ilaçların tümü hakkında, alınan miktar belirtilerek doktor bilgilendirilir.

Vücutta herhangi bir iltihabi durum olup olmadığı değerlendirilir. Eğer böyle bir durum varsa öncelikle bu iltihabın tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle özellikle ağız ve diş kontrolleri ameliyat öncesinde mutlaka yapılmalıdır. Bu durum ameliyat sonrası enfeksiyon riskini engeller.

Kalça protezi ameliyatı öncesi yapılması gerekenler;
  • İdeal kilosunun üzerinde olan hastalar, yeni kalça eklemine binecek yükü azaltmak için kontrollü bir şekilde kilo vermelidir.
  • Ameliyat sonrası bakımda yardımcı olacak kişiler belirlenmelidir.
  • Tütün kullanımı iyileşmeyi engelleyeceğinden, ameliyattan en az bir ay önce tütün ürünleri kullanımı bırakılmalıdır.
  • Asprin, kan sulandırıcı ilaçlar kanamayı arttıracağından kullanılıyorsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Ameliyattan 15 gün önce kesilmelidir.
  • Tansiyon ve kalp ilaçları gibi düzenli kullanılması gereken ilaçlar ameliyat gününe kadar aynı şekilde alınmalıdır.
  • Aşırı alkol kullanımı anestezi etkilerini olumsuz etkileyebileceğinden azaltılmalı veya bırakılmalıdır.
  • Ameliyattan önceki gece, gece yarısından sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir.