Diz protezi ameliyatının yapılışı – Cerrahi teknik

Diz protezi ameliyatına başlamadan önce; uygulanacak anestezi tipine (spinal, epidural veya genel) hastanın tercihi de göz önünde bulundurularak anestezi doktoru karar verir. Açık cerrahi yöntem kullanılarak yapılan diz protezi ameliyatı yaklaşık 45 dk – 1 saat civarı sürmektedir. Vakanın zorluğuna veya ameliyatın gidişatına göre bu süre 1-,5-2 saati bulabilir.

Eklemin tüm yüzeylerini ortaya çıkararak kolay erişim sağlamak için, diz 90 derece bükülmüş şekilde konumlandırılır. Dizin ön tarafında bir kesi yapılır ve patella (diz kapağı) kenara kaydırılır. Diz eklemini oluşturan kemiklerden femur ve tibianın yüzeylerinde bulunan aşınmış kıkırdak dokusu, altındaki ince bir kemik tabakasıyla birlikte kesilip çıkartılır.

Eklemin yüzeyleri hazırlandıktan sonra kişinin dizine uygun boyutlarda seçilen protez komponentleri yerleştirilir ve kemik çimentosu ile dondurulur. İki metal komponentin birbiri üzerinde rahat hareket etmesini sağlamak için, tibial komponent üzerine pürüzsüz, kaygan bir yüzey oluşturan polietilen (plastik) bir ara parça konur. Yerleştirilen protez sayesinde kemiklerin birbirleriyle yaptığı temas kesilir ve ağrı ortadan kalkar.

Yerleştirilen komponentlerin birbiriyle uyumunu ve yeni diz hareket açıklığını test etmek için bacak bükülür, döndürülür ve uzatılır. Daha sonra diz; protez parçalarının, çimentonun ve kemiğin yapışmasını sağlamak için düz hale getirilir. Kesi dikiş veya zımbalarla kapatılır.