Ameliyat sonrası – Erken dönem

Diz protezi ameliyatı sonrası derin ven trombozu gelişmemesi için ameliyattan hemen sonra ayak ve ayak bileği hareketlerine başlanır. Kan sulandırıcı ilaçlar verilir ve özel çoraplar (kompresyon çorapları) giydirilir. Böylece kaslara kan akışı artar, ödem ve kan pıhtısı oluşması önlenir.

  • Baldırda artan ağrı, dizin üstünde veya altında kızarıklık veya hassasiyet, ayak, ayak bileği ve baldırda artan şişlik gibi şikayetler bacakta kan pıhtısı olabileceğini gösterir.
  • Ani nefes darlığı ve/veya göğüs ağrısı, öksürükle birlikte lokalize göğüs ağrısı gibi şikayetler, kan pıhtısının ciğerlere ulaştığını (pulmoner emboli) gösterir.
    Bu gibi durumlarda hemen doktora haber verilmelidir.

Ateş, titreme, dizdeki yarada kızarıklık, şişme ve hassasiyet, diz ağrısı, yarada akıntı gibi durumlar olası bir enfeksiyon göstergesi olabilir ve acilen doktora bildirilmelidir.

Diz protezi ameliyatı sonrası ilk 1-2 hafta ağrı olması normaldir. Bu iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Diz bükme veya yürüme esnasında dizde tıkırtı sesi gibi ses duyulması normaldir.

Rehabilitasyon programı ameliyattan hemen sonraki 24 saat içinde başlar. Dolaşımı arttırmak ve pıhtı oluşumunu engellemek için ayak bileği pompalama egzersizlerinden yararlanılır. Fizyoterapist; oturma, ayağa kalkma, yardımcı cihazlarla yürüme ve merdiven çıkma gibi birçok aktivitenin nasıl yapılacağını öğretir. Bazı durumlarda CPM (sürekli pasif hareket) cihazından da faydalanılabilir. İyileşmeyi hızlandırmak ve ameliyattan daha başarılı bir sonuç elde etmek için erken başlayan rehabilitasyon programı çok önemlidir. Fizyoterapist normal egzersizlere ek olarak solunum egzersizlerinden de yararlanır.

Ameliyattan sonra hareket açıklığını kazanımını etkileyen en önemli faktörler yaş ve ameliyat öncesi hareket açıklığı derecesidir. Yeni yapılan diz eklemi, sağlıklı diz eklemi kadar esnek olamaz. Düşmeleri önlemek amacıyla dengeyi, gücü ve esnekliği yeniden kazanana kadar yürümeye yardımcı aletlerden yararlanılmalı; özellikle merdiven inip çıkmalar fizyoterapistin öğreteceği şekilde yapılmalıdır.