Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Gerçekçi Beklentiler

Diz protezi ameliyatı yapılmadan önce kişiye ameliyat sonrasında neler yapabileceği ve yapamayacağı anlatılmalı, protezli dizinin normal bir diz ile aynı olamayacağı belirtilmelidir. Diz protezi ameliyatının potansiyel riskleri ve yaşanabilecek komplikasyonlar anlatılmalıdır. Yapılan diz protezi, kişinin dizinde kireçlenme olmadan önce yapabildiğinden daha fazlasını yapmayı sağlamaz.

Normal kullanımla ve aktivitelerle diz protezi arasındaki madde aşınmaya başlar. Aşırı aktivite ve kilonun normal sınırlar üstüne çıkması bu aşınmayı hızlandırarak diz protezinin ömrünü kısaltır. Aşınma, diz protezinin zamanla gevşemesine ve dizin tekrar ağrılı hale gelmesine sebep olur. Bu nedenle uygun aktivite seçimi ve kilo kontrolü diz protezinin ömrünü uzatarak uzun yıllar kullanımına imkân sağlar.

Diz protezi ameliyatı sonrası dizdeki ağrıda belirgin bir azalma olur ve kişi, eğer başka bir sağlık sorunu yoksa, günlük hayattaki aktivitelerinin çoğunu kolay bir şekilde yapabilir. Ancak yapılan diz protezinin ömrünü kısaltacağından, yüksek etkili aktiviteler (koşma, sıçrama, atlama vs.) ve temas içeren sporlar (futbol, basketbol, voleybol vs.) yapılmamalıdır. Yürüyüş, yüzme, golf, araba kullanma, bisiklet sürme gibi düşük etkili aktivitelerin yapılmasında bir sakınca yoktur.

Bu ihtimalleri kişi ameliyat öncesinde bilmeli ve beklentilerini ona göre oluşturmalıdır.