Ameliyat sonrası gelişebilecek komplikasyonlar

Total diz protezi ameliyatı olanlarda veya kronik rahatsızlığı olanlarda komplikasyon gelişme olasılığı daha fazladır. Diz protezi ameliyatı sonrası en sık görülen komplikasyonlar;

Derin Ven Trombozu (DVT, Tromboflebit):

Toplardamarlar içinde kanın pıhtılaşması sonucunda derin ven trombozu oluşur. Bacakta şişme, ısı artışı ve ağrı gelişebilir. Bu pıhtılardan kopan bir parça olursa, kan yoluyla akciğerlere taşınabilir ve damarları tıkayarak akciğerin kanlanmasını engelleyebilir (pulmoner embolizm) ve hayati risk oluşturabilir.

Enfeksiyon:

Vücutta var olan enfeksiyon, protezli bölgeye yayılabilir ve konulan protezin iltihaplanmasına neden olur. Bu nedenle ameliyat öncesinde ve sonrasında idrar yolu, diş çürüğü gibi problemler varsa antibiyotik ile hemen tedavi edilmelidir. Ameliyat sırasında ise koruyucu antibiyotik verilerek gelişebilecek enfeksiyon olasılığı azaltılır. Yara bölgesindeki küçük enfeksiyonlar genellikle antibiyotiklerle tedavi edilirken, daha derin veya büyük enfeksiyonlar için yeni bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Eklemde ağrı, şişlik, ateş ve yarada akıntı olması enfeksiyon belirtileridir.

Gevşeme:

Normal kullanımla ve aktivitelerle diz protezi arasındaki madde aşınmaya başlar. Metal ve çimentonun kemikle teması azalır. Aşınma sonucu diz protezi zamanla gevşer ve ağrıya neden olur.