Diz Kireçlenmesi

Diz kireçlenmesi, diz ekleminizin eklem kıkırdağının yavaş yavaş yıpranıp altta kalan kemiği açığa vuran dejeneratif bir diz hastalığıdır.

Diz artritiniz ilerledikçe, yük dağılımı ve biyomekanikteki değişime cevaben kemik eklemleriniz de diz ekleminizin içinde ve çevresinde gelişir.

Dizinizde, diz artritinden etkilenebilecek iki eklem vardır: tibiofemoral eklem – uyluk kemiğiniz (femur) ile alt bacağınız (tibia) ve patellofemoral eklem (eklem kemiği ile femurun kendisi arasındaki eklem) arasındaki eklem ).

Diz kirçelenmesini sebepleri nelerdir?

Yaş : Yaşlandıkça, eklem yüzeylerinin, özellikle alt bacağın ana ağırlık taşıyan eklemlerini “aşınması” normaldir. Eklem kıkırdağının kendini onarma kabiliyeti de yaşlandıkça azalır.

Ağırlık: Kilonuz, alt ekstremizdeki eklemlerin yüklenme miktarını doğrudan etkileyecektir.

Diz Eklem Hasarı: Dizinizde meydana gelen bir yaralanma, diz ekleminizin biyomekaniğini değiştirebilir. Bu, günlük görevlerde diz boyunca anormal bir yük dağılımına yol açar.

Genetik: Artiküler diz kıkırdağınızı üreten gen bazen bozuktur ve kıkırdak yerleşiminin azalmasına, eklem yüzeylerinde normal hatalı kıkırdak birikmesine neden olabilir.

Categories:

Tags:

Comments are closed