Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Cerrahi Tedavi Uygulamaları

Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve travmatoloji hastalıklarında uygulanan cerrahi tedavi uygulamaları aşağıdaki gibidir ;

Diz Cerrahisi

Aynı zamanda diz artroplastisi veya total diz protezi olarak da adlandırılan diz protezi, artrit nedeniyle zarar görmüş bir dizin yüzeyini yeniden şekillendirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Diz eklemi oluşturan kemiklerin uçlarını, diz kapağı ile birlikte kaplayan metal ve plastik parçalar. Bu ameliyat ciddi artrit veya ağır bir diz yaralanması olan kişiler için düşünülebilir.

Detaylı Bilgi İçin :

Kalça Cerrahisi

Kalça cerrahisinde kalça ekleminizin hasarlı kısımlarını çıkarır ve bunları genellikle metal, seramik ve çok sert plastikten yapılmış parçalarla değiştirir. Bu yapay eklem (protez) ağrıyı azaltmaya ve işlevi iyileştirmeye yardımcı olur.

Detaylı Bilgi İçin :

Protez Cerrahisi

Artroplasti, eklem fonksiyonunu eski haline getirmek için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Kemiklerin yenilenmesi ile bir eklem restore edilebilir. Yapay bir eklem (protez) de kullanılabilir.

Detaylı Bilgi İçin :

Patellofemoral Cerrahi

Patellofemoral dizilim bozukluğu; uygunsuz biyomekanik bir ortam yaratarak, ligaman yetmezliği yoluyla instabilite, yumuşak dokuların ve kıkırdağın zorlanması ve/veya hasarlanması yoluyla da kondropati/artroz ve/veya diz önü ağrısı ile sonuçlanan, bu nedenle de üzerinde en çok durulan problemlerden birisidir.

Detaylı Bilgi İçin :

Diz Kapağı Patella Rahatsızlıkları Detaylı Bilgi İçin:

Travma Cerrahisi

Travma cerrahisi, bir etkiden kaynaklanan yaralanmaların tedavisi ile ilgilenen cerrahi tıbbın dalıdır.

Detaylı Bilgi İçin :

Ortopedi ve travmatoloji hastalıklarında uygulanan cerrahi olmayan tedavi uygulamaları için: