Kalça kireçlenmesi nedir? Kalça kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

Kalça Kireçlenmesi

Kalça kireçlenmesi, genç insanlarda da görülebilmesine rağmen, 50 yaş ve üzerindeki insanlarda en sık görülen dejeneratif artrit türüdür.

Kireçlenmede, kalça eklemindeki kıkırdak zamanla kademeli olarak kaybolur. Kıkırdak aşınırken, yıpranmış ve pürüzlü hale gelir ve kemikler arasındaki koruyucu eklem boşluğu azalır. Bu, kemikte kemik sürtünmesine neden olabilir. Kayıp kıkırdak telafi etmek için hasarlı kemikler dışa doğru büyümeye başlayabilir ve kemik mahmuzları (osteofit) oluşturabilir.

Osteoartrit yavaşça gelişir ve sebep olduğu ağrı zamanla kötüleşir.

Kalçanın osteoartriti ağrı ve sertliğe neden olur. Bir ayakkabıyı bağlamak için eğilmek, bir sandalyeden kalkmak veya kısa bir yürüyüş yapmak gibi günlük aktiviteler yapmak zor olabilir.

Osteoartrit zaman içinde giderek kötüleştiğinden, tedaviye ne kadar erken başlarsanız, yaşamınız üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz. Osteoartritin tedavisi olmasa da, ağrıyı yönetmenize ve aktif kalmanıza yardımcı olacak birçok tedavi seçeneği vardır.

Kalça Kireçlenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Osteoartritin tek bir özel nedeni yoktur, ancak aşağıdakileri içeren hastalığın gelişmesi olasılığını artırabilecek bazı faktörler vardır:

  • Artan yaş
  • Ailede osteoartrit öyküsü
  • Kalça eklemi meydana gelen kırıklar
  • Şişmanlık
  • Kalçanın gelişimsel displazisi olarak bilinen bir durum olan doğumda kalça ekleminin yanlış oluşumu

Yukarıda listelenen risk faktörlerinden herhangi birine sahip olmasanız bile, osteoartrit geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Kalça Kireçlenmesi nin Belirtileri Nelerdir?

Kalça osteoartritinin en sık görülen semptomu kalça ekleminin etrafındaki ağrıdır. Genellikle, ağrı yavaşça gelişir ve zamanla kötüleşir, ancak ani başlangıç da mümkündür.

Kasıklarınız veya kalçalarınızdaki veya kalçalarınıza yayılan ağrı
Kuvvetli aktivite ile alevlenir ağrı
Kalça eklemindeki sertlik, yürümeyi veya bükülmeyi zorlaştırır
Eklemin “kilitlenmesi” veya “yapışması” ve hareket sırasında kıkırdak ve kalçanın düzgün hareketine engel olan diğer dokulardaki gevşek parçaların neden olduğu gürültü
Kalçadaki yürüme hareket kabiliyetini etkileyen ve topallamaya neden olabilecek düşük hareket aralığı
Yağmurlu havalarda artmış eklem ağrısı

Kalça Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir ?

Her ne kadar osteoartrit için bir tedavi olmasa da, ağrıyı hafifletmeye ve hareketliliği iyileştirmeye yardımcı olacak bir dizi tedavi seçeneği vardır.

Cerrahi Olmayan Tedavi

Diğer artrit koşullarında olduğu gibi, kalça osteoartritinin erken tedavisi cerrahi dışıdır. Doktorunuz bir dizi tedavi seçeneği önerebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Günlük yaşamınızdaki bazı değişiklikler kalça ekleminizi koruyabilir ve osteoartritin ilerlemesini yavaşlatabilir.

  • Merdiven çıkma gibi durumu kötüleştiren faaliyetleri en aza indirgemek.
  • Yüksek etkili etkinliklerden (koşu veya tenis gibi) daha düşük etkili etkinliklere (yüzme veya bisiklete binme gibi) geçmek, kalçanıza daha az baskı uygulayacaktır.
  • Kilo vermek kalça eklemi üzerindeki stresi azaltabilir, bu da daha az ağrı ve daha fazla fonksiyona neden olabilir.

Fizik Tedavi: Özel egzersizler, hareket alanını ve esnekliği arttırmanın yanı sıra, kalça ve bacağınızdaki kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir. Doktorunuz veya fizyoterapist ihtiyaçlarınızı ve yaşam tarzınızı karşılayan kişiselleştirilmiş bir egzersiz programı geliştirmeye yardımcı olabilir.

İlaçlar : Ağrınız günlük rutininizi etkilerse veya diğer cerrahi olmayan yöntemlerle rahatlamazsa, doktorunuz tedavi planınıza ilaç ekleyebilir.

Cerrahi tedavi
Artrit ağrınız sakatlığa neden oluyorsa ve cerrahi olmayan tedavi ile rahatlamıyorsa doktorunuz ameliyat önerebilir.

Osteotomi: Kalça ekleminin baskısını almak için ya uyluk kemiğinin başı ya da soket kesilir ve yeniden düzenlenir. Bu işlem yalnızca kalça osteoartritini tedavi etmek için nadiren kullanılır.

Kalça yenileme : Bu kalça protezi prosedüründe, asetabulumdaki (kalça soketi) hasarlı kemik ve kıkırdak çıkarılır ve metal bir kabukla değiştirilir. Bununla birlikte femurun kafası çıkarılmaz, fakat yerine düz bir metal kaplama ile örtülür.

Bütün kalça değişimi: Doktorunuz hasar görmüş asetabulum ve femur başının her ikisini de kaldıracak ve ardından kalça işlevinizi yerine getirmek için yeni metal, plastik veya seramik eklem yüzeylerini yerleştirecektir.

Kalçanın osteoartriti için yapılan herhangi bir ameliyattan sonra, iyileşme süresi vardır. İyileşme süresi ve rehabilitasyon, yapılan ameliyatın türüne bağlıdır.

Doktorunuz, kalçanızdaki gücü yeniden kazanmanıza ve hareket aralığınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olmak için fizik tedavi önerebilir. İşleminizden sonra bir süre baston, koltuk değneği veya bir yürüteç kullanmanız gerekebilir.

Çoğu durumda, cerrahi osteoartritin acısını hafifletir ve günlük aktivitelerin daha kolay yapılmasını sağlar.

Share: