Diz Protezi

Cerrahi teknikler, teknoloji ve materyallerdeki gelişmeler diz protezi ameliyatını en başarılı ortopedik prosedürlerden biri haline getirmiştir.

Diz protezi ameliyatı nedir?

Diz protezi, diz eklemini oluşturan kemiklerin bölümlerinin çıkarıldığı ve yapay implantlarla değiştirildiği bir cerrahi uygulamadır. Öncelikle osteoartritin neden olduğu diz ağrısını ve sertliğini gidermek için yapılır.

Aynı zamanda diz artroplastisi veya total diz protezi olarak da adlandırılan diz protezi, artrit nedeniyle zarar görmüş bir dizin yüzeyini yeniden şekillendirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyat ciddi artrit veya ağır bir diz yaralanması olan kişiler için düşünülebilir.

Diz Protezi Ameliyatı

Diz protezi ameliyatı ilk kez 1968’de yapıldı. O zamandan beri, cerrahi materyal ve tekniklerdeki gelişmeler etkinliğini büyük ölçüde arttırdı. Total diz protezi, tüm tıbbın en başarılı prosedürlerinden biridir.

Diz Protezi Ameliyatının Çeşitleri

Total diz protezi : Tüm eklemin yapay yüzeylerle değiştirlmesi.

Kısmi Diz protezi : Dizde sadece hasarlı bölgenin değiştirilmesi

Diz protezi ameliyatında hasarlı kemik bölgeleri tıraş edilir ve implantlar (protezler) kemiğin uçlarına yapıştırır, böylece birbirlerine karşı düzgünce kayarlar.

Bu implantlar genellikle metal ve plastikten yapılır ve her implant bireyin maksimum uyumluluk sağlaması için özelleştirilir.

Güçlü bağlar, diz hareketini ve fonksiyonunu kontrol etmek için uyluk ve baldırın güçlü kaslarını diz çevresindeki kemiklere bağlar. Kıkırdak (menisküs gibi) ve diğer yumuşak dokular, kemiklerin birlikte düzgün bir şekilde kaymalarına yardımcı olmak için üzerini örter ve yastıklar. Dizinizi büktüğünüzde veya düzelttiğinizde, femurun ucu tibianın sonuna doğru yuvarlanır ve patella femurun önünde kayar.

Eklemi yastıklıyan kıkırdak parçalandığında veya tamamen yıprandığında, kemikler birbirine sürtünür ve kazınır ve pürüzlenir. Bu, osteoartrit olarak bilinen iltihaplanmaya neden olur, bu da yürüyüşü ve diğer hareketleri zorlaştıran ağrı ve sertliğe neden olur. Diz protezinde kullanılan implantlar sağlıklı bir diz yüzeyi gibi pürüzsüzdür.

Total diz protezi ameliyatı nasıl yapılır?

İlk olarak, cerrahınız dizde bir kesi yapar (keser) ve patellayı (dizkapağı) yana doğru hareket ettirir. Kemik mahmuzları (küçük kemik büyümeleri) varsa, bazen osteoartritte olduğu gibi, bunlar çıkarılır.

Daha sonra, femur ve tibia arasındaki iki menisküs, ön çapraz bağ (ACL) ve bazı durumlarda posterior çapraz bağ (PCL) çıkarılır. Bazı diz protezi tiplerinde PCL korunur.

Operasyonun ana aşamasında, cerrah tibianın üst kısmından ve femurun alt kısımlarından kıkırdak ve kemiği keser ve çıkarır. Çıkarılan femoral bölümler, femoral kondiller adı verilen iki knobi çıkıntıdır. Tibia ve femur daha sonra eklem için yeni yüzeyler oluşturmak için metal implantlarla kapatılır. Femoral bileşenin yüzeyi orijinal femoral kondillerin şeklini taklit eder. Diz kapağı da bozulursa, alt tarafındaki yüzey de kesilebilir ve bir polietilen implant ile değiştirilebilir.

Son olarak, çeşitli doku katmanları çözülebilir sütürlerle onarılır ve cilt insizyonu dikiş veya cerrahi zımba ile kapatılır. Diz etrafına bir bandaj sarılır ve hasta iyileşmeye alınır.

Kısmi diz protezi ameliyatı

Kısmi diz protezi, tek kompartmanlı diz artroplastisi olarak da bilinir. Bu ameliyatta hasarlı kıkırdak ve kemik çıkarılır ve sadece dizin hastalıklı bölgesi değiştirilir. Bu, tüm eklemden kemik ve kıkırdağın değiştirildiği toplam diz protezinden farklıdır.

Kısmi diz replasmanı (tek kompartmanlı diz artroplastisi veya unicondylar diz artroplastisi olarak da bilinir) eklem boyunca değil, diz ekleminin sadece bir bölmesinde (bölümünde) artrit yaşayan kişiler için uygundur.


Aşağıdaki durumlarda ameliyat gerekebilir:

  • Dizlerin sertleşmesi ve şişmesi
  • Gün boyunca, istirahatte bile dizlerde ağrı olması
  • Yürümek, kalkmak veya merdiven çıkmak zor ve acı vericidir.
  • İlaçla veya diğer tedaviler yeterli rahatlama sağlamazsa.

Diz protezi implantlarının ömrü ne kadar sürer?

Diz protezi implantlarının hastaların % 85 ila% 90’ında en az 15 ila 20 yıl çalışması beklenmektedir. Bununla birlikte, implantlar sonsuza kadar sürmez.

15 ila 20 yıllık bir süreden sonra, genel aşınma ve yıpranma implantı gevşetebilir. Hastaya bağlı olarak, bu hiçbir belirtiye neden olmayabilir veya aşağıdakilerden herhangi birine neden olabilir:

  • Ağrı
  • Gevşek implant partikülleri
  • Diz instabilitesi
  • Enfeksiyon

Bu semptomlar ortaya çıktığında ortopedik cerrahlar orijinal implantın yerine diz revizyon cerrahisi yapılmasını önermektedir. Enfeksiyon, özellikle, derhal bir revizyon cerrahisi gerektirir. Diz protezi ameliyatı sonrası enfeksiyon nadirdir, ancak diz protezi implantı bakteriler vücuda verilirse kendini enfeksiyondan koruyamaz.

Ameliyat Sonrası :

Hastaların ameliyatın ertesi günü yürümelerine izin verilir.Hasta taburcu olduğu gün kendi ihtiyaçlarını karşılıyor olur.

Hastaya ameliyatın ertesi gününden itibaren diz bükme ve adele güçlendirme ekzersizlerine başlanır. Bu ekzersizler diz fonksiyonlarının tamamen kazanılmasına kadar devam eder.

Genellikle 6. haftada tüm diz fonksiyonları geri döner.

Randevu için aşağıdaki formu doldurmanızı rica ederiz.

İletişim Bilgileriniz


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz

Rahatsızlığınız ile ilgili bilgi vermenizi rica ederiz